Tento dokument byl vytisknut z webu českého národního archivu www.nacr.cz
Oproti současnému stavu přinese digitalizace archiválií řadu výhod všem cílovým skupinám projektu.
Původci archiválií získají realizací tohoto projektu možnost dlouhodobého uložení digitálních dokumentů způsobem, který neohrozí důvěryhodnost těchto dokumentů v čase.Díky dálkovému přístupu pak budou moci snadno a rychle tyto dokumenty vyhledávat a efektivně je využívat pro svou činnost.
Jde především o:
Vybrané dokumenty této skupiny jsou předávány akreditovaným veřejným archivům k trvalému uložení. Počet těchto dokumentů v digitální podobě (především s rozvojem eGovernmentu) neustále narůstá.
Některé z nich mají za povinnost umožnit výběr archiválií (subjekty zapsané v OR, politické strany, občanská sdružení, nadace, příp. významné fyzické osoby).
Projekt napomůže zvýšení důvěryhodnosti elektronických dokumentů po celou dobu jejich životního cyklu a použitelnosti dokumentů jako důkazních materiálů v soudním řízení.
Výsledky projektu umožní snadno a rychle vyhledat archivní dokumenty a získat jejich digitální či digitalizované reprodukce.
Veřejné archivy získají možnost garantovaného uložení digitálních archiválií a reprodukcí archiválií. Díky zvolenému řešení nebude nutné budovat u každého archivu samostatné datové úložiště (finančně i personálně náročné). Archivní portál v důsledku umožní kvalitnější výkon veřejné správy v oblasti informací o archivních dokumentech i samotné zpřístupňování a předkládání těchto dokumentů.
Archivy v současnosti nejsou technicky, ani personálně připraveny na trvalé uchovávání, zpřístupňování a předkládání elektronických dokumentů přesto, že tato činnost je požadována a nařízena příslušnou legislativou.
Úkolem archivářů je provádět výběr, zpracování, zpřístupňování a předkládání archiválií. V současnosti však nemohou sami formulovat pravidla pro provádění výběru elektronických archiválií, tento výběr provést, a elektronické dokumenty zpracovat. Projekt NDA umožní nastavit jejich pracovní prostředí tak, aby byla zajištěna efektivní práce s elektronickými archiváliemi a omezily se duplicitní činnosti.
Národní digitální archiv bezplatně zprostředkuje veřejnosti přístup k digitálním archiváliím či digitálním reprodukcím kdykoli a odkudkoli pomocí internetu.
Z připravovaného projektu budou profitovat především:
Archivní portál umožní studium záznamů o archiváliích i samotných archiválií pomocí dálkového přístupu (prostřednictvím internetu). Pro občany, kteří nedisponují vlastním přístupem k internetu je ve většině obcí k dispozici v místních knihovnách.
Digitalizace archiválií vytvoří podnikatelům další dostupný zdroj informací (např. technických, o výsledcích výzkumu, atd.).
Studenti, historici i “amatérští” badatelé s využitím archivního portálu naleznou vyhledávané informace na dostupném místě (počítač s přístupem k internetu), navíc rychleji (on-line, bez ohledu na provozní dobu archivu) a levněji (dopravní náklady).
Archiválie mohou využít především učitelé humanitních oborů pro příklad některých historických událostí.