Tento dokument byl vytisknut z webu českého národního archivu www.nacr.cz
Srdečně zveme do Národního archivu na výstavu s názvem „Obchodování v srdci Evropy: československo–německé hospodářské vztahy (1918 – 1992)“. Výstava bude volně přístupná od 27. října do 4. prosince 2017.
Při příležitosti výstavy se uskuteční odborný seminář o československo–německých hospodářských vztazích v letech 1918 – 1992.
Seminář se uskuteční v Národním archivu ve dnech 26. října 2017 od 13. hodin a 27. října 2017 od 9.30 hodin. Účast na semináři je třeba oznámit elektronickou adresu pavel.dufek@nacr.cz
Program (PDF — 3,1 MB)
Edice nese název: Epistulae et acta nuntiorum apostolicorum apud imperatorem 1592–1628. Tomus I.: Epistulae et acta Caesaris Speciani 1592–1598, pars I.–III., Mai 1592–Dezember 1594, Archivum Nationale, Pragae MMXVI. Úvodní slovo pronesli Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský, metropolita a primas český …
… dále pak PhDr. Eva Drašarová, CSc., ředitelka Národního archivu, a Prof. PhDr. Jaroslav Pánek, DrSc., ředitel Českého historického ústavu v Římě. PhDr. Alena Pazderová poté představila první tři části edice korespondence papežského nuncia na císařském dvoře v Praze Cesare Speciana z let 1592–1594.
Autorka ve své prezentaci shrnula nunciův životopis, podala informaci o rozvoji nunciatur a jejich podobě v poslední dekádě 16. století, o papežských centrálních úřadech řídících a financujících činnost nunciů i o císařských zahraničně politických institucích konce 16. století včetně Specianovy spolupráce s nimi. Edice přináší mnoho detailních informací zejména o osobnosti Rudolfa II., politické a náboženské situaci v Čechách, říšské problematice, turecké válce a v neposlední řadě o náboženské a církevní politice. Potvrzuje tak platnost tvrzení, že nunciaturní korespondence patří k nejvýznamnějším pramenům pro poznání evropských i českých dějin v době konfesionálních zápasů 16. a 17. století. Edice je výsledkem autorčina dlouholetého výzkumu rukopisů ve Vatikánském archivu, Vatikánské knihovně a v Ambrosiánské knihovně v Miláně, kterým navázala na činnost významných badatelů Československého historického ústavu v Římě v meziválečném období. Za mimořádný přínos historickému bádání ocenil pan kardinál Dominik Duka Alenu Pazderovou osobní medailí arcibiskupa pražského.
Národní archiv ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Zámrsku a Muzeem východních Čech v Hradci Králové pořádá tematické workshopy zaměřené na historický vývoj a identifikaci fotografických technik. Workshopy budou probíhat ve dnech 25. září a 2. října v budově Muzea východních Čech v Hradci Králové. Více informací najdete v přiložené pozvánce.
Fotografické svědectví připomíná atmosféru revolučního města, jednotlivé akce a protiakce, improvizované vzkazy a plakáty, ale především náladu a pocity lidí. Tváře na fotografiích vyjadřují výjimečnost situace, naplnění dlouhodobých očekávání, uvolnění a sounáležitost. Hodnoty, které po letech bývají zapomínány. Fotografové zachytili neznámé i známé osobnosti, ale především pro paměť budoucích generací vzrušení a nadšení okamžiku, náhle pocítěnou a zažitou volnost a svobodu, které dobré si připomínat.
Výstava probíhá ve vstupní hale budovy Národního archivu, Archivní 2257/4, Praha 4 — Chodovec do 20. 10. 2017, pondělí – pátek, 9:00 – 17:00.
Národní archiv a Ústav pro soudobé dějiny
si Vás dovolují pozvat na putovní výstavu plakátů z dob občanské války ve Španělsku v letech 1936–1939 ze sbírek Národního archivu. Výstava nazvaná Svědkové vzepětí a tragédie bude pro veřejnost přístupná ve vstupní hale Národního archivu od 7. 4. 2017 do 7. 6. 2017, pondělí – pátek, od 9:00 do 16:00.